pirmdiena, 2015. gada 16. marts

Kas ir pavasaris, kad tas iestājas un mīti par to.

Pavasaris ir laiks, kad daba mostas un atdzīvojas no ziemas sala. Pavasaris ir pārejas gadalaiks starp ziemu un vasaru. Pie mums astronomiskais pavasaris iestājas 20. vai 21. martā un ilgst līdz vasaras sākumam - 21. jūnijam.
Pavasaris ir gadalaiks, kuru visi ļoti gaida. Bieži mēs par to izsakāmies – ilgi gaidītais. Pirmos pavasara vēstnešus varam ieraudzīt jau februārī tad, kad mazliet siltāk uzspīd saulīte. Sāk kust un pilēt lāstekas, dzirdam jautro pilienu pakšķēšanu, kura paziņo par tuvo pavasari. Pēc tāda atkušņa vēl var būt gan sali, gan sniegs, bet visi jau saprot, tūliņ, tūliņ atnāks pavasaris un iepriecinās mūsu sirdis ar skaistajām putnu dziesmām, ar savu siltumu un pirmajiem sniegpulkstenīšiem.
Lūk, pavasaris ir klāt. Saulīte debesīs parādās biežāk un biežāk, ar katru dienu kļūst siltāks un siltāks, debesis ir spožākas, visur kūst sniegs un tek urdziņas. Zeme vēl auksta un plika, bet cauri palikušajai sniega kārtai spraucas pirmie, visdrošākie pavasara ziedi.
Mežā viss atdzīvojas, pamostas zvēri, atgriežas gājputni. Visi meklē sev pāri, veido mājīgas ligzdas un rok dziļas alas, lai varētu izaudzināt savus pēcnācējus.
Pavasara iestāšanās nozīmē dabas atmošanos. Daba sāk jaunu aktīvās dzīves periodu. Briest pumpuri, parādās pirmās lapas un sāk augt ar neiedomājamu ātrumu. Nedēļas laikā kokiem ir izplaukušas visas lapas un maigi čaukst pavasara vējā. Visur jūtama dzīvība.
Bet kā tad ir r mums, ar cilvēkiem? Daudz un dažādi mīti ir saistīti ar pavasara iestāšanos.
Tiek uzskatīts, ka pavasarī ar silta laika iestāšanos mūsu garastāvoklis uzlabojas bez acīm redzamiem iemesliem, dvēsele dzied un pasaule visapkārt liekas brīnišķīga un skaista. Bet ir cilvēki, kurus pavasaris nemaz neiepriecina, saule nesagādā prieku un sezonas depresija šķiet pati par sevi saprotama lieta.
Pavasarī ļoti garšīgi ir ēst selerijas un citus garšaugus, kas tikko sākuši augt uz palodzes vai siltumnīcā, jo šie ir vieni no visātrāk augošajiem augiem , un protams pavasara laiks ir īstais sējas laiks!
Viens no mītiem – pavasaris ir mīlestības laiks. Tas ir maldīgs uzskats. Pavasaris tik tiešām ir mīlas laiks, tikai uz cilvēku tas nav attiecināms. Gadalaika izmaiņas ir saistītas ar dzīvām radībām, kurām ir īss mūža garums. Piemēram, ar aktīvu otras puses meklēšanu nodarbojas putni, jo to pēcnācējiem pa vasaru ir jāizaug un jāpieņemas spēkā, lai varētu pārziemot.
Augstāk attīstītiem organismiem tāda laika apstākļu atkarība nav raksturīga. Tāpēc nekāda „ieprogrammēta ” uzliesmojuma cilvēkiem nav – statistika liecina, ka dzemdību namos dzemdētājas stabili vienādā daudzumā pieņem visu cauru gadu. Der atgādināt, ka mīts par pavasari var atstāt nelabvēlīgu iespaidu uz meitenēm ar nestabilu psihi. Ja daiļajai būtnei ar pavasara iestāšanos nav pielūdzēja, bet kuram it kā vajadzētu būt, tad viņa cieš, kaut gan tajā pašā laikā viņa varētu priecāties par silto sauli un pavasara iestāšanos.
Vēl viens mīts – pavasaris ir pozitīvo emociju laiks. Šo jautājumu apstrīdēt ir sarežģītāk, bet der atcerēties, ka šajā laikā cilvēka emocionālais stāvoklis ir nestabilāks par fizisko stāvokli. Psihi ietekmē laika apstākļi, spiediena kāpumi un kritumi, avitaminoze. Pavasaris cilvēkos var izraisīt gan eiforiju, gan dziļu depresiju, jo vieni un tie paši apstākļi uz dažādiem cilvēkiem var iedarboties atšķirīgi.
Vēl viens diezgan izplatīts mīts – meitenes atkailina kājas, lai pievilinātu pretēja dzimuma pārstāvjus. Protams, ka kādai noteiktai daiļā dzimuma pārstāvju daļai ir tieši tādi mērķi. Bet mednieces neaprobežojas tikai ar dažiem siltā laika mēnešiem, viņas ir gatavs atkailināt savas ķermeņa daļas pat bargos ziemas salos.

Galvenais iemesls, kāpēc meitenes atkailinās, ir tas, ka saules ietekmē organismā sāk izdalīties serotīns, kurš ir atbildīgs par mūsu labo garastāvokli. Kādreiz vēl serotīnu sauc par laimes hormonu. Daudziem ar silta laika iestāšanos rodas izskaidrojama vēlme pēc pozitīvām emocijām, līdz ar to rodas vēlēšanās ļaut saulītei pēc iespējas vairāk sevi apspīdēt .

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru