pirmdiena, 2015. gada 13. aprīlis

Ērču aktivizēšanās

Pēc aukstumiem, līdz ar pavasara atnākšanu, mēs pēc iespējas vairāk cenšamies uzturēties svaigā gaisā. Tikko nokūst sniegs un mēs jau steidzamies uz vasarnīcām, lai atkal varētu atklāt jaunu sezonu ar gaļas cepšanu un ugunskuru kurināšanu. Šajā periodā ir jābūt ļoti uzmanīgiem, jo pavasaris ir iesācies ne tikai mums, bet arī kukaiņiem, kuri ir indīgi un pēc kuru kodumiem var nopietni saslimt. Šie kukaiņi arī uzsāk jaunu sezonu. Viens no bīstamākajiem kukaiņiem ir ērce, kura ir ērču encefalīta un Laima slimības pārnēsātāja. To aktivitātes periods sākas aprīli un lēnām pieklust jūlija beigās. Ja ziema ir bijusi silta un ērcēm ir bijis ziemošanai labvēlīgs gads, tad to aktivitātes sezona sākas daudz agrāk.
Noteikti, ka var izvēlēties saņemt pakalpojumu ātrie kredīti bez darba vietas, ja vajadzīgs saņemt pret-ērču poti, jo tā ir ļoti svarīga!

Encefalīts ir vīrusu slimība, kura bojā galvas smadzeņu pelēko vielu un nervu sistēmu. Smaga inficēšanas var veicināt paralīzi un nāves gadījumus. Kad pēc ērces, kura ir encefalīta pārnēsātāja, kodiena ir pagājušas dažas stundas, cilvēka pašsajūta sāk strauji pasliktināties, paaugstinās temperatūra, var būt samaņas zaudējums. Ja cilvēkam laicīgi nesniedz palīdzību, viņš iet bojā.
Speciālisti apgalvo, ka tie cilvēki, kuri bieži iet uz mežu, ir pakļauti riskam jebkurā atklātā dabas laukā saņemt ērces kodienu.
Ērces parasti mīt augstā zālē un nelielos krūmos. Ērces ļoti reti var atrastie s augstāk par vienu metru. Visbiežāk ērces ir sastopamas purvainā apvidū , kur aug lapu koki un kur bieži parādās cilvēki (piemēram, sēņotāji).
Ērču uzbrukšanas tehnika ir vienkārša. Tās iekārtojas uz zāles stiebra vai krūma zara un pilnā gatavībā, izpletusi kājiņas, gaida upura parādīšanos. Kad cilvēks iet garām un nejauši pieskaras vietai, kur atrodas ērce, kukainis vienā momentā atrodas uz cilvēka apģērba vai ādas.
Cilvēkiem pastaigājoties pa mežu, ērces pieķeras pie to apaviem un biksēm.
Visaktīvākās ērces ir saulainā un sausā laikā. Tādā laikā pat visvājākās no tām cenšas uzbrukt savam upurim, jo tām vajag baroties ar asinīm, lai varētu vairoties.
Rudenī, aukstās un lietainās dienās ērces ir pasīvas. Tās meklē patvērumu, lai sagaidītu labvēlīgākus apstākļus.
Kā noteikt vai cilvēks ir inficējies ar ērču encefalītu?
Slimības simptomi var parādīties negaidīti un ātri. Galvenie simptomi ir stiprs drudzis, galvas sāpes, paaugstināta ķermeņa temperatūra, slikta dūša, vemšanas reflekss. Kādreiz ir novērojamas stipras muskuļu sāpes kakla un plecu rajonā. Retos gadījumos – sāpes krūtīs, jostasvietā. Var parādīties izsitumu uz sejas un citām ķermeņa daļām.
Lai izvairītos no inficēšanās ar ērču encefalītu , pirms ilgi gaidītās došanās uz mežu vai brauciena uz vasarnīcu, vajag veikt vakcinēšanos pret šo slimību. Pirmā vakcinācija notiek pusotru mēnesi pirms plānotā brauciena, pēc trīsdesmit dienām veic otro nepieciešamo vakcināciju. Pēc otrās vakcinācijas, pēc 14 dienām jūs droši varat doties plānotajā braucienā. Pirms tam noteikti ir vajadzīgs laiks, lai jūsu imūnā sistēma var atjaunoties. Nākošajā gadā ir jāveic vēl viena vakcinācija un tad vakcināciju veic ik pēc 3 gadiem.
Nepieciešamības gadījumos, kad cilvēkam nav iespējas vakcinēties laicīgi, viņam tiek ievadīts imunoglobulīns, kurš sāk darboties pēc 1,5 – 2 diennaktīm un tā iedarbība turpinās 4 nedēļas.
Kā novērst ērces piesūkšanos. Patstāvīga aizsardzība pret kodumiem.
Dodoties uz vietām, kur pēc jūsu domām varētu būt sastopamas ērces, ņemiet līdzi ķīmiskos aerosolus vai arī citas vielas, kuras atbaida ērces. Pirms pašas došanās uz bīstamo vietu, apstrādājiet ar tiem apģērbu un atklātos ādas laukumus.
Pirms došanās uz mežu ir ieteicams uzvilkt gaišas drēbes, kura pēc iespējas vairāk nosedz augumu un apgrūtina kukaiņa nokļūšanu uz ādas. Džemperus, kreklus sabāziet biksēs, bet bikses apavos. Galvu obligāti nosedziet ar cepuri vai lakatu.
Pārnākot no meža mājās ļoti rūpīgi apskatiet katru ādas centimetru un pārliecinieties, ka tur nav ērču.
Pat ja uz ķermeņa neesat atraduši ērci, bet esat pamanījuši aizdomīgas vietas, kuras atgādina kukaiņa kodumu, notīriet tās ar spirtu vai jodu.



Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru